Bristol Docks Powerboat Grand Prix

Wyścigi łodzi motorowych są doskonałym widowiskiem dla fanów mocnych wrażeń. Dużo małych łódek skaczących po falach z ogromną prędkością. Co może być bardziej emocjonujące? Otóż, dużo małych łódek skaczących po falach z ogromną prędkością między betonowymi nabrzeżami. Ta koncepcja skłoniła Charliego Shepparda do zorganizowania Bristol Docks Powerboat Grand Prix – wyścigów w portowych dokach.

 

 

Bristol Powerboat Grand Prix - historyczne wyścigi łodzi motorowych w portowych dokach Bristolu

1972 Bristol powerboat racing
All rights reserved by Brizzle born and bred

 

 

Szaleństwo zaczęło się w roku 1972. Do portu znajdującego się tuż obok centrum, zjechała się światowa czołówka tej dyscypliny. Wyścigi były rozgrywane w różnych klasach, a ukoronowaniem weekendu był niedzielny wyścig wodnej Formuły 1. Trasa miała 3 kilometry długości i była pokonywana prawie w całości przy w pełni otwartej przepustnicy. Przy prędkości dochodzącej do 120 węzłów zawodnicy unosili się na poduszce powietrznej wytworzonej między kadłubami katamaranów.

 

Bristol Powerboat Grand Prix - historyczne wyścigi łodzi motorowych w portowych dokach Bristolu

Author Keith Edkins
From geograph.org.uk

 

 

Emocje były ogromne, ryzyko też. Betonowe nabrzeża co roku zapełniały się dwustoma tysiącami widzów, którzy mieli doskonały widok na pędzące tuż obok maszyny. Za kibicami przyszli sponsorzy i telewizja. W internecie można znaleźć zarówno filmy kręcone amatorskimi kamerami, jak i relacje telewizyjne.

 

Bristol Powerboat Grand Prix - historyczne wyścigi łodzi motorowych w portowych dokach Bristolu

Power Boat Racing, Bristol Docks 1984
Photo by Paul Boyd

 

 

Tego typu wyścigi nie mogły być bezpieczne. Statystyka ma swoje prawa i już podczas drugiej edycji doszło do śmiertelnego wypadku. W sumie betonowe nabrzeża pozbawiły życia 15 osób. Wypadek Francois’a Salabert’a w roku 1990 ostatecznie przerwał igraszki ze śmiercią. Próby zorganizowania kolejnych edycji nie powiodły się z powodu braku funduszy. Widocznie sponsorzy nie chcieli być kojarzeni z tym krwawym spektaklem. Mimo rozwoju technologii budowy łodzi, do tej pory nie udało się zapewnić bezpieczeństwa zawodnikom, dlatego Bristol Powerboat Grand Prix odeszło do historii.

 

 

Autor: Adam Lenartowski

 

 

Bristol Powerboat Grand Prix w latach 70-tych:

 

https://youtube.com/watch?v=tmrNY061buQ

 

 https://youtube.com/watch?v=xnVjUeyNdB8