W samotnych regatach dookoła świata VELUX 5 OCEANS - The Ultimate Solo Challenge pierwszy raz wystartuje Polak - Zbigniew Gutek Gutkowski

W środę, 29 września o 7.00 rano Zbigniew Gutkowski na jachcie "Globe" pokonując trasę z La Rochelle we Francji na Azory i z powrotem ukończył rejs kwalifikacyjny do samotnych regat dookoła świata VELUX 5 OCEANS – The Ultimate Solo Challenge. Rejs Zbigniewa Gutowskiego nie przebiegał zgodnie z oczekiwaniami - był krótszy z powodu ograniczeń czasowych. Zgodnie z regulaminem regat Velux 5 Oceans Gutek może zostać ukarany punktami karnymi za spóźniony start, który uniemożliwił Gutowskiemu pokonanie całego dystansu przewidzianego w kwalifikacjach (2500 mil morskich) w określonym czasie, najważniejsza jest jednak opinia dyrektora regat Adams'a, który docenił umiejętności polskiego sternika.

Dyrektor regat Velux 5 Oceans – The Ultimate Solo Challenge - David Adams, stwierdził na podstawie obserwacji całego rejsu że polski sternik pokazał  duże umiejętności żeglarskie,  zdolność żeglowania w pojedynkę, wykorzystał każdy z żagli w różnych warunkach pogodowych, posiada duże doświadczenie żeglarskie (Gutek ma aktualnie na swoim koncie ok. 100tyś mil morskich) i jest gotowy do startu w tych najstarszych indywidualnych regatach dookoła świata.

Regaty VELUX 5 OCEANS – The Ultimate Solo Challenge, w których w listopadzie jako pierwszy Polak wystartuje Gutek to najstarsze, najdłuższe i najbardziej wymagające samotne regaty dookoła świata. Do tej pory mniej niż 180 osób samotnie opłynęło świat. Od pierwszej edycji VELUX 5 OCEANS 123 żeglarzy stanęło na starcie tych regat, ale tylko 73 zawodników dopłynęło do mety - na przestrzeni blisko 30 ostatnich lat, odkąd organizowane są te regaty. Gutek na pokładzie "Globe" przepłynie pięć odcinków: z La Rochelle do Cape Town, później Wellington w Nowej Zelandii, Salvador w Brazylii i Charleston w USA. Ostatni odcinek to rejs przez Atlantyk oraz meta we Francji. Całe regaty potrwają 9 miesięcy. Całość to 30.000 mil morskich walki z samym sobą, stresem, sprawdzenie niebywałej odporności Żeglarzy na przebywanie na niewielkiej powierzchni i wymagająca nadzwyczajnych umiejętności żeglarskich. VELUX 5 OCEANS organizowane cyklicznie co 4 lata to najstarszy rejs dookoła świata - pierwsza edycja miała miejsce w 1982r. VELUX 5 OCEANS wyznacza nowe trendy w regatach wprowadzając w tym roku klasę Eco 60, która jest symbolem oszczędności, dostępności i szacunku dla środowiska - pod tym hasłem rozgrywane są tegoroczne regaty.

Regaty VELUX 5 OCEANS 2010 – The Ultimate Solo Challenge

 

Zbigniew Gutkowski (Gutek) pierwszym Polakiem, który wystartuje w samotnych regatach dookoła świata VELUX 5 OCEANS

 

Zbigniew Gutkowski - kapitan jachtowy i motorowy żeglugi wielkiej, płetwonurek, radiooperator, ma 36 lat. Był członkiem kadry narodowej w klasie 470 w barwach jachtklubu  Stoczni Gdańskiej, w 2000r. był kapitanem wachtowym na pokładzie jachtu Warta-Polpharma w regatach wielokadłubowców dookoła świata, bez zawijania do portów - The Race.  Był również sternikiem Orma 60 Bonduelle w rejsie Nokia Oops Cup w 2005r. Podjął też próbę ustanowienia nowego rekordu opłynięcia kuli ziemskiej bez zawijania do portu w 2004r. na jachcie Volvo 60 Bank BPH, jednak uszkodzenia przerwały próbę w  Cape Town po przepłynięciu 9500 mil. W latach 2006 -2009  Gutek startował w wielu zawodach formuły Match Racing.

Regaty Velux 5 Oceans rozpoczną się 12 października - czas, który pozostał Zbigniew Gutowski ma zamiar poświecić na końcowe przygotowania swojego jachtu "Globe".
"Globe" jest jednym z z najbardziej utytułowanych jachtów klasy Eco 60 na rynku. Wcześniej pływał pod nazwą "Bagages Superior". Na tej łodzi legendarny francuski sternik i weteran Velux 5 Oceans - Alain Gautier wygrał rejs Vendée Globe w 1991 r. W 1995r. płynący na "Globe" Eric Dumont w rejsie Vendée Globe zajął czwarte miejsce. Jacht Gutkowskiego brał również udział trzykrotnie w zawodach Transat Jacques Vabre. W 2000 r. jacht przebudowano, a w 2005r. "Globe" przeszedł remont kapitalny, wracając do czołówki jachtów na świecie.

 

EDIT 06.10.2010./ - Zbigniew Gutowski odbierając w dniu wczorajszym z rąk sekretarza generalnego Polskiego Związku Żeglarskiego Zbigniewa Stosia biało-czerwoną banderę, którą wciągnie na maszt jachtu:

"Mój zespół rozpoczął współpracę ze strategicznym sponsorem - Wydawnictwem Pedagogicznym OPERON, które użyczyło swą markę na nową nazwę jachtu. Chrzest planowany jest w porcie La Rochelle 16 października. To pierwszy przypadek, by w tej formie żeglarstwo zostało połączone z edukacją, lub odwrotnie - edukacja z żeglarstwem."

Nazwa OPERON zastąpi dotychczasową nazwę GLOBE