Start jedenastych regat żeglarskich Volvo Ocean Race 2011/12

29 października w hiszpańskiej miejscowości Alicante rozpoczną się największe okołoziemskie regaty Volvo Ocean Race 2011/2012. Są to bez wątpienia jedne z najbardziej prestiżowych i fascynujących a przy tym najtrudniejszych regat żeglarskich świata. Trasa Regat przebiega przez 3 oceany, liczy 39000 mil morskich, Żeglarze zawinął do 10 portów na 6 różnych kontynentach a przepłyniecie całej trasy zajmie 8 miesięcy.

 

Oficjalny spot reklamowy Volvo Ocean Race 2011/12:

 

Faktyczny start Regat zaplanowany jest na 5 listopada, ale już tydzień wcześniej (29 października) odbędą się wyścigi w pierwszym porcie regat – Alicante (the Iberdrola In-Port Race). Regaty zakończą się w lipcu 2012 roku w irlandzkiej miejscowości Galway. Imponująca jest odległość jaką maja do pokonania żeglarskie teamy, długość trwania rejsu, który z pewnością jest nie lada wyzwaniem nawet dla najbardziej doświadczonych Zawodników oraz poziom rywalizacji – do regat staje 6 najlepszych i najszybszych łodzi regatowych świata (najmniej liczna flotylla jachtów w trzydziestopięcioletniej historii regat) obsadzonych przez teamy składające się ze światowej czołówki żeglarzy regatowych.

Volvo Ocean Race 2011/12

 

W Regatach weźmie udział sześć  załóg:

 

1. Groupama sailing team

ze skipperem będącym legendą żeglarstwa -  Franckiem Cammasem

 

 

2. Abu Dhabi Ocean Racing

dowodzone przez doświadczonego skippera Iana Walkera

 

 

3. PUMA Ocean Racing powered by BERG

pod dowództwem skippera Kena Reada

 

4. CAMPER with Emirates Team New Zealand

ze skipperem Chrisem Nicholsonem

 

5. Team Telefonica

dowodzony przez dwukrotnego złotego medalistę olimpijskiego Ikera Martineza

 

6. Team Sanya

dowodzone przez prawdziwego weterana the Volvo Ocean race i dwukrotnego zwycięzcę tych regat -  Mike’a Sandersona

 

Każda załoga przygotowania do rywalizacji rozpoczęła wiele miesięcy temu, ponieważ każda z nich pragnie osiągnąć jak najwyższe cele i zdobyć upragniony tytuł. Obecnym triumfatorem Regat Volvo Ocean Race na przełomie 2008 i 2009 roku jest szwedzka załoga Ericsson Racing Team. Jakie nowości czekają widzów podczas 8 miesięcy święta, jakim są niewątpliwe te największe regaty żeglarskie? W tegorocznej edycji po raz pierwszy w każdym porcie, do którego zawitają zawodnicy (10 portów na 6 kontynentach), będą czekać młodzi żeglarze, którzy dzięki szkoleniu i radom od uczestników regat  zdobędą nowe umiejętności, wyeliminują swoje błędy, staną się jeszcze lepszymi żeglarzami – więcej o samej akcji: Volvo Ocean Race Academy - http://www.volvooceanrace.com/en/Youth-Sailing-Academy-launched/2995/news.html

 

Volvo jako sponsor tytularny przygotowało specjalną edycję limitowaną samochodów związanych z regatami. Są to cztery modele – Volvo V60, XC60, V70 i XC70. Każdy z nich wyróżnia się kolorem lakieru, obszyciem tapicerki oraz zewnętrznymi emblematami. Jeśli ktoś ma odpowiednie środki i chęci:

 

 

Regaty Volvo Ocean Race są chyba największymi i najbardziej znanymi regatami świata. Tegoroczna edycja to już 11 Volvo Ocean Race – pierwsze odbyły się na przełomie 1973 i 1974 roku ze startem i metą w Portsmouth (organizatorem była Brytyjska Królewska Marynarka Wojenna oraz firma Whitbread PLC). Warty uwagi jest fakt, iż nazwa zawodów była inna – The Whitbread Round World Race.

Tak Regaty Whitbread Round World Race wyglądały w latach siedemdziesiątych:

 

Dopiero w XXI wieku zmieniono lokalizację portu początkowego i końcowego na różne miejsca Europy. W 2001 roku w ósmej edycji imprezy zmieniono nazwę na Volvo Ocean Race. Wszystko to w połączeniu z bardzo drogimi i nowoczesnymi jachtami regatowymi obsadzonymi załogami składającymi się z najlepszych żeglarzy świata sprawia, iż te regaty Volvo Ocean Race jawią się jako te najbardziej prestiżowe i interesujące, a także cieszą się ogromnym zainteresowaniem na całej kuli ziemskiej.

 

 

Gdzie można śledzić regaty?

W telewizji polskiej, w programie TV4 w każdy wtorek o 23:30 od początku listopada emitowany będzie 26-minutowy odcinek poświęcony danemu etapowi rejsu.

Skróty z programów emitowanych w TV4 będzie można również oglądać na kanale youtube  Volvo Auto -  www.youtube.com/VolvoAutoPolska

Głowna strona regat - http://www.volvooceanrace.com

Kanał youtube regat - http://www.youtube.com/user/volvooceanracevideos