Nasz sklep

Kompasy

Busole i kompasy

Sekstanty

Sekstanty

Lunety

Lunety żeglarskie

Koła sterowe

Koła sterowe

Dzwony okrętowe

Dzwony okrętowe

Lampy nawigacyjne

Lampy nawigacyjne

Telegrafy maszynowe

Telegrafy maszynowe

Modele jachtów

Modele jachtów

Zegar słoneczne

Zegary słoneczne

SŁAWNE ŻAGLOWCE

Sławne Żaglowce, przełomowe projekty i konstrukcje statków żaglowych, świadectwo potęgi dawnych Żaglowców, dalekie wyprawy, typy ożaglowania, historie znanych Żaglowców, ludzie wielkich żagli, Żaglowce wszystkich kontynentów, Żaglowce Odkrywców i statki liniowe, ewolucja i rozwój Żaglowców od dawnych statków egipskich i fenickich po współczesne Żaglowce szkolne

"Adix"

„Adix” to jeden z najpiękniejszych żaglowców na świecie, ale stosunkowo mało znany. Nie startuje w słynnych regatach, nie pokazuje się w wielu portach. Jest prywatną własnością bogatego armatora i jego zadaniem nie jest promocja czegokolwiek. Nie znaczy to wcale, że piękny szkuner stoi bezczynnie.

"Bounty"

Dzięki buntowi na jego pokładzie niepozorny „Bounty” stał się jednym z najbardziej znanych okrętów w dziejach żeglugi. Choć oczywiście nie był to jedyny bunt na okrętach, ten jeden stał się szczególnym, ponieważ został uwieczniony w kilku ekranizacjach filmowych. A dzięki temu pływają także repliki słynnej jednostki. Któż z młodych ludzi nie oglądał słynnych ekranizacji filmowych: przedwojennej z Clarkiem Gablem, z 1962 z Marlonem Brando czy wreszcie najbardziej chyba znanej, z 1984 roku z Melem Gibsonem w roli głównej i z muzyką niezawodnego Vangelisa.

"Kaliakra"

"Kaliakra" na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo podobna do Pogorii czy Iskry. I nic dziwnego, skoro wszystkie trzy jachty zaprojektował Zygmunt Choreń, a zbudowała je Stocznia Gdańska, wówczas jeszcze imienia Lenina.

"Georg Stage"

Przepiękny żaglowiec pływa pod banderą Danii już od 75 lat i jest utrzymywany w kwitnącym stanie technicznym. Na co dzień cumuje w Kopenhadze, jednak jest intensywnie eksploatowany przez duńską młodzież i znany na wodach niemal całego świata.

"Passat"

Stojący dziś w Travemuende Passat to jeden z najbardziej znanych statków żaglowych w historii. Czteromasztowy bark jest świadectwem potęgi dawnych żaglowców. 20 września obchodził swoje stulecie, niewiele na świecie istnieje statków starszych niż ten.