SŁAWNE ŻAGLOWCE

Sławne Żaglowce, przełomowe projekty i konstrukcje statków żaglowych, świadectwo potęgi dawnych Żaglowców, dalekie wyprawy, typy ożaglowania, historie znanych Żaglowców, ludzie wielkich żagli, Żaglowce wszystkich kontynentów, Żaglowce Odkrywców i statki liniowe, ewolucja i rozwój Żaglowców od dawnych statków egipskich i fenickich po współczesne Żaglowce szkolne

"Adix"

„Adix” to jeden z najpiękniejszych żaglowców na świecie, ale stosunkowo mało znany. Nie startuje w słynnych regatach, nie pokazuje się w wielu portach. Jest prywatną własnością bogatego armatora i jego zadaniem nie jest promocja czegokolwiek. Nie znaczy to wcale, że piękny szkuner stoi bezczynnie.

"Bounty"

Dzięki buntowi na jego pokładzie niepozorny „Bounty” stał się jednym z najbardziej znanych okrętów w dziejach żeglugi. Choć oczywiście nie był to jedyny bunt na okrętach, ten jeden stał się szczególnym, ponieważ został uwieczniony w kilku ekranizacjach filmowych. A dzięki temu pływają także repliki słynnej jednostki. Któż z młodych ludzi nie oglądał słynnych ekranizacji filmowych: przedwojennej z Clarkiem Gablem, z 1962 z Marlonem Brando czy wreszcie najbardziej chyba znanej, z 1984 roku z Melem Gibsonem w roli głównej i z muzyką niezawodnego Vangelisa.

"Kaliakra"

"Kaliakra" na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo podobna do Pogorii czy Iskry. I nic dziwnego, skoro wszystkie trzy jachty zaprojektował Zygmunt Choreń, a zbudowała je Stocznia Gdańska, wówczas jeszcze imienia Lenina.

"Georg Stage"

Przepiękny żaglowiec pływa pod banderą Danii już od 75 lat i jest utrzymywany w kwitnącym stanie technicznym. Na co dzień cumuje w Kopenhadze, jednak jest intensywnie eksploatowany przez duńską młodzież i znany na wodach niemal całego świata.

"Passat"

Stojący dziś w Travemuende Passat to jeden z najbardziej znanych statków żaglowych w historii. Czteromasztowy bark jest świadectwem potęgi dawnych żaglowców. 20 września obchodził swoje stulecie, niewiele na świecie istnieje statków starszych niż ten.