Nasz sklep

Kompasy

Busole i kompasy

Sekstanty

Sekstanty

Lunety

Lunety żeglarskie

Koła sterowe

Koła sterowe

Dzwony okrętowe

Dzwony okrętowe

Lampy nawigacyjne

Lampy nawigacyjne

Telegrafy maszynowe

Telegrafy maszynowe

Modele jachtów

Modele jachtów

Zegar słoneczne

Zegary słoneczne

100 rocznica urodzin Juliusza Sieradzkiego

23 lutego mija setna rocznica urodzin Juliusza Sieradzkiego, znanego konstruktora jachtowego, żeglarza i działacza sportowego, autora projektu jachtu klasy Omega. Urodził się 23 lutego 1912 roku we Lwowie, zm. 30 listopada 1999 r. w Sopocie. Uzyskał stopień jachtowego kapitana żeglugi wielkiej. Przed wojną zaprojektował kilka jachtów, były to mieczówki o powierzchni żagla 5, 10 i 12 m2, jacht kabinowy Farys, a także kilka większych mieczówek do 8 m długości.

W czasie wojny wybudował kilka egzemplarzy 5-metrowego jachtu klasy Pionier, a następnie, w 1942 roku,  zaprojektował i zbudował samodzielnie jacht Omega, najpopularniejszą polską konstrukcję jachtową.

 

100 rocznica urodzin konstruktora jachtu Omega - Juliusza Sieradzkiego

Kultura i tradycja morska - Juliusz Sieradzki, 100 rocznica urodzin

100 rocznica urodzin Juliusza Sieradzkiego, sławny żeglarz, konstruktor jachtów, twórca Omegi

Foto: Marek Słodownik

 

Słomkowa konstrukcja jachtu wynikała podobno z faktu użycia do budowy jachtu odpadowego drewna, ta idea przetrwała zadziwiająco długo skoro pół wieku później stosowano jeszcze tę technologię. Aż do połowy lat siedemdziesiątych był to najpopularniejszy w Polsce jacht służący nie tylko do szkolenia, ale także do turystyki. Później nastąpi przełom, budowano seryjnie kadłuby jachtów z laminatów poliestrowo-szklanych, które niemal całkowicie wyparły jachty drewniane. Z czasem popularność Omegi gasła, ale nowe impulsy nadało jej Stowarzyszenie Klasy Omega czyniąc z niej jacht regatowy. W regatowym wcieleniu jacht ma trapezy, spinaker, odpływy w dnie jachtu i maksymalnie zmniejszoną wagę.

 

100 rocznica urodzin konstruktora jachtu Omega - Juliusza Sieradzkiego, morski wystrój

100 urodziny Juliusza Sieradzkiego - konstruktora jachtu Omega, sławnego żeglarza, kapitana żeglugi, olimpijczyka

100 rocznica urodzin konstruktora jachtu Omega - Juliusza Sieradzkiego

Foto: Marek Słodownik

 

Po wojnie zamieszkał w Sopocie gdzie projektował i budował jachty morskie. Był pierwszym po wojnie Mistrzem Polski w klasie Finn (1953), wielokrotnym mistrzem Polski w żeglarstwie i bojerach. Przez lata związany był z klubem żeglarskim Fregata. Oprócz żeglowania znajdował także czas na pisanie książek.

 

100 rocznica urodzin Juliusza Sieradzkiego - konstruktora jachtu żaglowego Omega

Archiwum PZŻ

 

Był autorem - poradników: „Konserwacja i utrzymanie sprzętu sportowo-wodnego” oraz „Amatorskie budownictwo sprzętu żeglarskiego” (1953). W 1995 r. PZŻ nadał mu godność Członka Honorowego PZŻ.

 

 

Autor: Marek Słodownik