Krzysztof Owczarek w drodze na Vendee Globe Challenge

Polski żeglarz, Krzysztof Owczarek, pokonał kolejną barierę na drodze do udziału w regatach dookoła świata Vendee Globe Challenge. Szczecinianin jest pierwszym Polakiem, który ma szansę na udział w najtrudniejszych światowych regatach oceanicznych po wypełnieniu rygorystycznych wymogów stawianych przez organizatorów. Po remoncie w Szczecinie jeden z najsłynniejszych na świecie jachtów jest gotowy do regat.

Wczoraj ze Szczecina do francuskiego portu Les Sables d’Olonne wypłynął jacht „Fruit”, na pokładzie którego znajduje się Krzysztof Owczarek ubiegający się o możliwość startu w regatach Vendee Globe Challenge. Szczecinianin, stojący na czele zespołu regatowego Sailing Group Organisation,  od dwóch lat przygotowuje się do tej imprezy, w której weźmie udział 20 zawodników z pięciu krajów, w tym najlepsi żeglarze francuscy, od lat stanowiący czołówkę światową w tej dyscyplinie. Owczarek jest pierwszym polskim żeglarzem, który wystartuje w tych regatach, a popłynie na jachcie, który jako jedyny w historii zwyciężył dwukrotnie w najtrudniejszych regatach oceanicznych. W regatach Vendee Globe Challenge jacht pod nazwą „PRB” wygrał w latach 2001 i 2005, a w cztery lata później, już jako „Roxy”, zajął 4 miejsce.

 

Krzysztof Owczarek jako pierwszy Polak w drodze do regat dookoła świata Vendee Globe Challenge

 

- Wypłynięcie z Polski nie oznacza jeszcze automatycznego udziału w regatach, przede mną jeszcze samotny rejs kwalifikacyjny na Atlantyku oraz szereg szkoleń w porcie startowym regat, między innymi z łączności i pomocy medycznej, powiedział przed wypłynięciem polski żeglarz. - Cieszę się jednak, że za mną trudny okres przygotowania i wyposażania jachtu i dopełnienie kolejnych restrykcyjnych wymogów formalnych stawianych przez organizatorów. Nasz zespół konsekwentnie realizuje plan przygotowań, dziękuję licznym sympatykom naszego projektu, na co dzień spotykamy się z ogromną życzliwością i przychylnością dla naszych planów.

 

Krzysztof Owczarek jako pierwszy Polak w drodze do regat dookoła świata Vendee Globe Challenge


Vendee Globe Challenge to najtrudniejsze na świecie regaty oceaniczne. Na wokółziemskiej trasie na dystansie prawie 30 tysięcy mil morskich (ok. 55 tysięcy km) rywalizują samotni żeglarze, a restrykcyjny regulamin sprawia, że stanowią one największe wyzwanie w oceanicznym jachtingu. Żeglarz przez ponad trzy miesiące rywalizacji zdany jest wyłącznie na siebie. W tym wyścigu zabroniona jest wszelka pomoc z zewnątrz, także medyczna, nie wolno również zawijać do portu czy wykorzystywać wsparcie meteorologiczne z brzegu, a skorzystanie z pomocy skutkuje natychmiastową dyskwalifikacją. Żeglarze rywalizują na jachtach klasy IMOCA (International Monohull Open Class Association) o długości 60 stóp (18,28 metra), a maksymalna powierzchnia żagli sięga nawet 600 metrów kwadratowych, a więc tyle, ile 40 jachtów popularnej klasy Omega. Maszt jachtu sięga na wysokość 29 metrów, czyli 10 piętra budynku mieszkalnego.

 

Krzysztof Owczarek jako pierwszy Polak w drodze do regat dookoła świata Vendee Globe Challenge

 

Jak dotąd w sześciu edycjach regat rozgrywanych co 4 lata od 1989 roku startowało 85 (23 co najmniej dwukrotnie) żeglarzy, ukończyło je zaledwie 49 zawodników. Rekord trasy od 2009 roku należy do Francuza Michela Desjoyeauxa i wynosi 84 dni, ten żeglarz, jako jedyny, zwyciężył w Vendee Globe Challenge dwukrotnie.

 

 

Więcej informacji:

Marek Słodownik

Sailing Group Organisation

tel. 505 158 438

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Admin edit - 21 wrzesień 2012

Niestety Krzysztof Owczarek nie wystartuje w tegorocznych regatach samotników Vendee Globe Challenge 2012-13. To już drugie nieudane podejście kapitana Owczarka do dużych światowych regat - po próbie startu w regatach Barcelona World Race 2011-12, teraz ponownie kapitan nie zdołał spełnić w terminie wszystkich wymagań organizatora i klasy Regat Vendee Globe Challange.

Kapitana Krzysztofa Owczarka i jego jacht Fruit po 1 września skreślono z listy pre registered Vendee Globe Challenge a więc w  trakcie publikacji informacji o wyjściu Kapitana Owczarka ze Szczecina do francuskiego portu Les Sables d'Olonne, kapitan zapewne już wiedział, że po raz kolejny nie ma szans na spełnienie w terminie warunków narzuconych przez organizatora i klasę. Do trzech razy sztuka - następnym razem na pewno się uda. Trzymamy kciuki!