Nasz sklep

Kompasy

Busole i kompasy

Sekstanty

Sekstanty

Lunety

Lunety żeglarskie

Koła sterowe

Koła sterowe

Dzwony okrętowe

Dzwony okrętowe

Lampy nawigacyjne

Lampy nawigacyjne

Telegrafy maszynowe

Telegrafy maszynowe

Modele jachtów

Modele jachtów

Zegar słoneczne

Zegary słoneczne

Zbigniew Gutkowski na nowym jachcie "ENERGA" w regatach Vendée Globe Challange 2012/13

Zbigniew Gutkowski wystartuje 10 listopada w wokółziemskich regatach samotników bez zawijania do portów Vendee Globe Challange 2012-2013 na nowym jachcie "Energa"


- Początkowo miałem płynąć jachtem, który widać w marinie Sopot, ale okazało się, że mam szansę popłynąć na jeszcze lepszym jachcie, lżejszym i pozwalającym rozwijać większe prędkości. Tamta jednostka stoi obecnie w stoczni w Gosport, w Wielkiej Brytanii, gdzie jest przygotowywana do rejsu - tłumaczy Zbigniew Gutkowski.

Pierwotnie Gutkowski miał płynąć na jachcie, na którym pod nazwą Operon Racing zajął w maju ubiegłego roku drugie miejsce w regatach Velux 5 Oceans, ale ostatecznie będzie rywalizował na znacznie nowszej i szybszej jednostce.

- Moja poprzednia łódka, która zwodowana została w 1992 roku, w ciągu doby pokonywała 370 mil. Na nowym jachcie, który ma piąć lat, mogę przepłynąć 400 mil. Dzięki tej jednostce nie będą w tej rywalizacji statystą; mogę realnie nawet myśleć o zwycięstwie. Na razie jacht Energa cumuje w Anglii, ale już 19 października musi znaleźć się w specjalnie zbudowanej wiosce żeglarskiej Les Sables d'Olonne, skąd 10 listopada wyruszymy w rejs dookoła świata - dodał na konferencji prasowej w Sopocie Gutkowski.
Współpraca Zbigniewa Gutkowskiego z Grupą ENERGA inauguruje także program Energa Sailing. Jego celem jest promowanie żeglarstwa jako dyscypliny sportowej oraz sposobu rekreacji. Dzięki Energa Sailing, Grupa chce aktywizować dzieci i młodzież, zachęcając je do pokonywania słabości i podejmowania walki, która jest wpisana w tę dyscyplinę. Ambicją ENERGI jest stworzenie programu stypendialnego, umożliwiającego najbardziej utalentowanym zawodnikom dalszy rozwój w swojej klasie żeglarskiej lub jej zmianę na wyższą. Zgodnie z założeniami, w system szkolenia młodzieży zaangażowany będzie osobiście ambasador programu - Zbigniew Gutkowski.

Zbigniew Gutek Gutkowski na jachcie Energa w wokółziemskich regatach samotników Vendee Globe Challange 2012-201339-letni gdańszczanin jest pierwszym Polakiem, który wystartował w regatach Velux 5 Oceans, a teraz dostąpi zaszczytu wzięcia udziału w Vendee Globe.

- Ogromnie cieszę się, że dzięki wsparciu wielu osób i instytucji na czele z Energą, znalazłem się w tym elitarnym żeglarskim gronie. Nie ma bowiem trudniejszych i bardziej prestiżowych regat na świecie niż Vendee Globe. Nie musiałem się też do nich specjalnie kwalifikować, bo naturalną przepustką było drugie miejsce, jakie zająłem w Velux 5 Oceans - wspomniał kapitan Gutkowski.

Regaty samotników Vendee Globe rozgrywane są od 1989 roku co cztery lata. To już siódma edycja tej imprezy, w której na liście triumfatorów są tylko francuscy żeglarze. W 2009 roku najlepszy okazał się Michel Desjoyeaux, który przy okazji ustanowił rekord trasy - dystans prawie 30 tysięcy mil morskich pokonał w 84 dni, trzy godziny, dziewięć minut i osiem sekund.

W 2008 roku na starcie stanęło 30 jachtów, ale wyścig ukończyło tylko 12 jednostek. 10 listopada z Les Sables d'Olonne wypłynie 20 jachtów.- Dyrektor regat Denis Horeau uważa, że zwycięzca jest w stanie pokonać ten dystans w czasie krótszym niż 80 dni. Mamy bowiem płynąć trochę krótszą trasą, bardziej na południe między górami lodowymi. Wynik do 90 dni powinien dać miejsce na podium, a ten, kto zmieści się w 100 dniach, może być piąty - wyliczył popularny "Gutek".

Jak zaznaczył, zdaje sobie sprawę z wielu niebezpieczeństw czyhających na żeglarzy.

- Akwen, po którym będziemy płynąć, zawsze jest niebezpieczny, albo bardzo niebezpieczny. Wiem, że będziemy musieli zmagać się z ogromnymi, sięgającymi 30 metrów falami, górami lodowymi, wiejącymi z prędkością 100 węzłów huraganami oraz z wielorybami, które są tak wielkie jak kadłub jachtu - ocenił.

Gutkowski po raz trzeci spróbuje opłynąć świat.

- Do tej pory dwa razy mi się udało i mam nadzieję, że teraz też szczęście będzie mi sprzyjać. Mogę obawiać się jakiś awarii i innych przeszkód, ale o swoje żeglarskie umiejętności jestem spokojny. Nie mam żadnych kompleksów wobec konkurentów - wyjawił.

W piątek 05 października o godzinie 11.00 w marinie Sopot doszło do symbolicznego chrztu starszego jachtu, który zmienił nazwę z Operon Racing na Energa 2. Jego matką chrzestną została Lidia Lewandowska. W uroczystości wzięła również udział żona Gutkowskiego Eliza.

Obecnie cała ekipa techniczna wraz z kapitanem przebywa w Gosport, gdzie jacht ENERGA szykowany jest do rejsu do Francji oraz oczywiście do wyścigu dookoła świata. Gosport to baza Alex Thomson Racing.

W poniedziałek 15 października do Francji wypłynie kontener ze sprzętem zawierającym wszystko, co może się przydać w ostatniej fazie przygotowań już w porcie startu.
We wtorek, 16 października ENRERGA z Gutkiem i załogą wyruszy z Gosport do Les Sables d’Olonne w towarzystwie dwóch innych jednostek – Hugo Boss VG Aerial (Alex Thomson) i Gamesy (Mike Golding).


Oficjalna strona Zbigniewa "Gutka" Gutkowskiego - Polish Ocean Racing Team - http://polishoceanracing.com.pl

Oficjalna strona regat Vendée Globe Challange 2012/13 - http://www.vendeeglobe.org

 

 

 

edit 21.11.2012 / Zbigniew "Gutek" Gutkowski po 11 dniach trwania regat Vendée Globe Challange 2012/13, jako 6 Żeglarz z kolei, na skutek problemów technicznych zmuszony był wycofać się regat...

Kłopoty Gutka zaczęły się kilka dni temu. Dotyczyły one przede wszystkim niedziałającego autopilota, co oznaczało konieczność sterowania ręcznego a przy samotniczych regatach dookoła świata non-stop prowadzenie jachtu w ten sposób jest niemożliwe.

„Muszę dzisiaj powiedzieć to, o czym myślałem od wielu dni. Odwaga nie polega jedynie na tym, żeby walczyć, ale też na tym, żeby wiedzieć, kiedy przestać. Wiem, że zrobiłem wszystko, co można, pracując nad problemami z elektroniką. Wiem, że wszystko co w ich mocy zrobił mój zespół i przyjaciele. I jestem im za to bardzo wdzięczny. Ale tak się dalej nie da. Bez autopilota nie można się ścigać, a jeżeli nie można, trzeba się wycofać. To trudna decyzja, jedna z najtrudniejszych w moim życiu. Ale to są regaty Vendee Globe, to jest potęga oceanu, z którą nie można walczyć.”

Awarii autopilota po dniach intensywnej pracy i dziesiątkach prób nie udało się usunąć. Trudna decyzja o wycofaniu się z regat Zbigniewa Gutkowskiego została podjęta w porozumieniu i po konsultacjach z całym teamem Energa Sailing.

 

http://energasailing.pl/vendee-globe-bez-gutka

http://www.vendeeglobe.org/en/news/article/4027/gutek-retires-from-the-race.html

 

 

Źródło: PAP, Polish Ocean Racing, Energa Sailing
Zdjęcia: Polish Ocean Racing, Vendée Globe, Energa Sailing