20 rocznica pierwszego, samotnego rejs dookoła świata kapt. Henryka Jaskuły

20 maja 1980 kapitan Henryka Jaskuła powrócił po do Gdyni na “Darze Przemyśla” z samotnego rejsu dookoła świata bez zawijania do portów (mija właśnie 20 rocznica tego niezwykłego w świecie Polskiego Żeglarstwa wydarzenia). Rejs trwał 344 dni.
Henryk Jaskuła urodził się 22 października 1923r. w Redziszewie. Po swoim rejsie w latach 1979-1980 na “Darze Przemyśla” został pierwszym Polakiem i trzecim w historii żeglarzem, który samotnie, bez zawijania do portów opłynął Ziemię.

kapitan Henryk Jaskuła na Darze PomorzaKapitan Jaskuła dzieciństwo spędził w Argentynie, do Polski powrócił w okresie studiów, w 1946 roku po trzech latach studiów w Argentynie został studentem Wydziału Elektromechanicznego Akademii Górniczej w Krakowie.

W 1963  zdobył tytuł sternika jachtowego w Ośrodku Szkolenia Morskiego w Jastarni,  a 4 lata później uzyskał stopień jachtowego kapitana żeglugi wielkiej.kapitan Henryk Jasuła
W latach 1964  i 1971  kapitan Henryka Jaskuła odbył swe pierwsze rejsy po Bałtyku i do Hiszpanii na jachcie “Karawela”. W 1973  jachtem “Euros” z Valparaiso w Chile wyruszył w rejs wokół przylądka Horn do Buenos Aires. “Euros” był drugim polskim jachtem w historii, który opłynął ten przylądek (cztery dni wcześniej opłynął go jacht “Polonez”, a wkrótce jako trzeci dotarł do niego jacht “Konstanty Maciejewicz”). W 1975  rejs na  “Karaweli” był pierwszym samotnym rejsem kapitana Jaskuły po Bałtyku.

Po zdobyciu niezbędnego doświadczenia kapitan Henryk Jaskuła rozpoczął przygotowania do rejsu dookoła świata –  12 czerwca 1979  wyruszył samotnie w trasę na pokładzie SY “Dar Przemyśla”

SY “Dar Przemyśla” –  został budowany w 1978 roku w stoczni jachtowej im. Josepha Conrada w Gdańsku. Chrzest jachtu odbył się 23 września 1978r, rok przed okołoziemskim rejsem. Kadłub jachtu był zbudowany na planach jachtu SY “Copernicus”, który sprawdził się kilka lat wcześniej się w regatach. “Dar Przemyśla” miał drewniany kadłub, kecz typy Conrad 45J, 14,2m długości i 3,72m szerokości. Jego zanurzenie wynosiło 2,14m a wyporność 14 ton. Miał powierzchnię ożaglowania 80m2 oraz wyposażony był w silnik główny wysokoprężny – Volvo Penta 3-cylindrowy o mocy 35 KM.
Jacht Dar Przemyśla
Rejs kapitana Jaskuły, który rozpoczął sie 12 czerwca 1979 – trwał 344 dni. Trasa prowadziła z Gdyni, wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Australii i Nowej Zelandii, wokół Przylądka Horn z powrotem do Gdyni i zakończył się 20 maja 1980 roku w Gdyni.

Z notatek, jakie kapitan zrobił w trakcie rejsu, kapt.Henryk Jaskuła napisał książkę “Non stop dookoła świata” wydaną w 1983 w nakładzie 40 tysięcy egzemplarzy.

Kapitan Henryk Jaskuła został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest członkiem Bractwa Kaphornowców oraz honorowym członkiem Joseph Conrad Club w Chicago. 3 maja 2008 otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Przemyśla. W 1980  roku został również laureatem nagrody Srebrnego Sekstantu i Nagrody Rejs Roku za samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów z Gdyni do Gdyni wokół przylądka Horn jachtem “Dar Przemyśla”.

Autor: Marek D. Ostasz

Zdjęcia: Wiki – Prywatne zbiory kapitana Henryka Jaskuły