Kultura żeglarska

Kultura żeglarska, żeglarskie obyczaje, żeglarska tradycja, życie na dawnych żaglowcach oraz współczesne kanony dobrego zachowania wśród Żeglarzy, etykieta żeglarska, szanty, czas wolny oraz czas pracy na pokładzie, żeglarski savoir vivre, żeglarstwo jako styl życia oraz geneza powstania wielu żeglarskich obyczajów i tradycji, morskie zwyczaje i etykieta.

Święty Mikołaj patron i opiekun Żeglarzy

Sw. Mikołaj z Miry patron i opiekun Żeglarzy

Wstęp Czy wiecie, że Święty Mikołaj, postrzegany w komercyjnym, przedświątecznym okresie jako postać w czerwonym stroju z obszernym, okrągłym brzuchem i długą, białą brodą jest również świętym w religii katolickiej i prawosławnej w przede wszystkim, zgodnie z tytułem… Święty Mikołaj…

Jak mieszkali marynarze ?

Warunki bytowe marynarzy zależały głównie od konstrukcji statku, jego rozmiaru, materiału z jakiego został zbudowany  i ogólnemu rozplanowaniu i wyposażeniu. Głównym pomieszczeniem mieszkalnym załogi był kubryk. Zazwyczaj usytuowany w dziobowej części pokładu, toczyło się w nim życie towarzyskie na statku.…

Praktyka żeglarska i etykieta na Mazurach – cz.2

Praktyka żeglarska i etykieta na Mazurach – cz. 2 W poprzednim artykule zwróciłem uwagę na podstawowe manewry portowe, cumowanie na biwaku i ogólne zasady zachowania się w porcie. Na wstępie chciałbym przypomnieć najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas żeglugi. Jedna ręka dla…

Praktyka żeglarska i etykieta na Mazurach cz.1

Od paru lat pracuję na Mazurach jako instruktor żeglarstwa szkoląc dzieci i młodzież na stopień żeglarza jachtowego. Podczas mojej pracy często jestem świadkiem zanikającej kultury żeglarskiej lub jej całkowitego braku. Żeglarstwo jest to sport elitarny, sport dżentelmenów, wywodzący się ze…

Praktyka żeglarska i etykieta na Mazurach – cz.3

O żegludze przy silnym wietrze pisałem w poprzednim artykule. Jednak co zrobić gdy niespodziewanie złapie nas burza na środku jeziora. Jednym ze skutecznych sposobów zapobiegania takiej sytuacji jest uważna obserwacja pogody i słuchaniu komunikatów meteorologicznych. Komunikatów możemy wysłuchiwać w radiu…

Za mundurem panny sznurem…

Obchody 95 rocznicy Zaślubin Polski z Morzem

Będąc małym chłopcem, podczas wakacji nad morzem widziałem marynarzy ubranych w granatowe mundury. Od tamtej pory moim marzeniem było mieć też taki mundur. Z racji swojego młodego wtedy wieku nie mogłem wstąpić do Marynarki Wojennej ale mogłem zapisać się do…

Wachty na statku

Wachty na statku, klepsydry półgodzinne, o upływie czasu informowano uderzając w mosiężny dzwon okrętowy

Podczas rejsu żeglarze są podzieleni na wachty czyli kilkuosobowe, a w przypadku większych jednostek kilkudziesięciu osobowe grupy (drużyny).  Wachty na statku są dowodzone przez oficera, który posiadał odpowiedni stopień. Kapitan, kuk, bosman i żaglomistrz nie są objęci systemem wachtowym. Do…

Kultura duchowa na statkach

Księża na statkach

Niedziela na statku była jedynym dniem tygodnia, w którym dokonywano generalnych porządków. Był to także czas na przegląd odzieży osobistej – reperowani, cerowanie, pranie. Był to także dzień, w którym szczególnie uroczyście celebrowało się obrzędy religijne. Bardziej religijni kapitanowie statków…

Przeciągniemy go pod kilem…

Kary na dawnych żaglowcach

W tym artykule chciałem poruszyć kwestie dyscypliny i wymierzania sprawiedliwości na statkach i żaglowcach. Kary za naruszenie dyscypliny na statkach żaglowych były bardzo surowe. Do dyspozycji kapitana był cały wachlarz różnych kar, które nieraz były tak okrutne, że ich wyegzekwowanie…

Portowe uciechy żeglarzy

Po długim i często trudnym rejsie gdy statek osiągał port macierzysty lub port docelowy, marynarze nabierali nowych sił witalnych i chęci do życia na myśl o portowych swawolach. Zazwyczaj po rejsie dostawali wynagrodzenie za ciężką pracę i od tej pory…

Marynarskie rozrywki

Rozrywki marynarzy na żaglowcach

Podczas długich i dalekich rejsów życie marynarze nie wypełnia tylko praca, taka jak: stawianie lub zrzucanie żagli, wybieranie lin, obracanie kabestanów czy szorowanie pokładu. W każdym prawie rejsie bywały dni odpoczynku, gdy nic się nie działo na pokładzie, nie było…

Szanty – żeglarskie pieśni pracy

Rejs transatlantycki na Bergu

Od początku istnienia żeglarstwa istnieją szanty. Są one ściśle z nim związane i stanowią nierozłączny element tradycji i kultury morskiej. Angielscy marynarze mawiają, że: „A song is ten men on the rope” czyli pieśń jest tyle warta co dziesięciu ludzi…

„Hej ho kolejkę nalej…”

Jak wiadomo na statkach oprócz wody pitnej, która była skarbem i nie raz przyczyną śmierci całej załogi z powodu odwodnienia organizmu – na pokładzie był też alkohol. Marynarze mieli podczas rejsu do wyboru piwo, wino oraz rum. Kapitan i oficerowie…

Etykieta flagowa

Zeglarska etykieta flagowa

Etykieta flagowa jest zbiorem zasad dotyczących ceremoniału podnoszenia i opuszczania bandery, noszenia bandery i proporców. Ceremoniał noszenia bandery i opuszczania bandery, obok form zwyczajowych, jest również uregulowany przepisami prawnymi odnoszącymi się również do żeglarstwa.

Chrzest morski

Tradycja chrztu morskiego powstała najprawdopodobniej w XVI wieku i wywodzi się z rytuałów pogańskich i chrześcijańskich. Było to związane z chwilą relaksu i odprężenia na statku po minięciu jakiegoś groźnego akwenu, przylądka – gdzie cała załoga musiała pracować na najwyższych…

Etykieta jachtowa czyli żeglarski savoir vivre

Na początek chciałem wyjaśnić przez co rozumie się etykietę żeglarską. Najogólniej mówiąc jest to zbiór zwyczajów, norm współżycia w społeczności żeglarskiej wynikającej z wieloletniej lub wielowiekowej tradycji. Większość tych zasad to zasady niepisane, chodź większość ich tak jest zakorzeniona w…