Z kart historii

Historia żeglugi, historyczne postacie żagli i żeglarstwa, dzieje polskiego i światowego jachtingu, dzieje polityki morskiej, rozwój polskiego żeglarstwa, dawna prasa morska, historia wydawnictw żeglarskich, pierwsze gazety, książki i tytuły żeglarskie, twórcy polskiej żeglugi, dziennikarze morscy, korespondenci żeglarscy, wielkie postacie polskiego i światowego jachtingu, wielkie dokonania polskich żeglarzy, najważniejsze światowe wyprawy żeglarskie, historia żeglarstwa…

95 rocznica Zaślubin Polski z Morzem

Pomnik gen. Józefa Hallera w miejscu Zaślubin Polski z Morzem w Pucku

95 lat temu, 10 lutego 1920 r. w Pucku odbyły się symboliczne zaślubiny Polski z Morzem, zorganizowane dla uczczenia powrotu Polski nad Bałtyk. Reprezentujący Rzeczpospolitą gen. Józef Haller w czasie uroczystości mówił: “Oto dzisiaj dzień czci i chwały! Jest on…

Rocznica urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego

30 grudnia 1888 roku urodził się Eugeniusz Kwiatkowski – „budowniczy” i „ojciec” Gdyni, minister przemysłu i handlu, wicepremier i minister skarbu, Honorowy Obywatel Gdyni od 1928 r. polityk i wizjoner, który wyjątkowo rozumiał związek Polski z Bałtykiem, wyjątkowy człowiek o…

Bunt na HMS „Bounty” – najsłynniejszy bunt na świecie

bunt na HMS Bounty film 1962

Bunt na „Bounty” to jeden z najbardziej znanych epizodów w dziejach żeglugi. Właściwie trudno powiedzieć dlaczego właśnie ta rebelia stała się inspiracją dla pisarzy i reżyserów filmowych, dlaczego to właśnie jej bohaterowie stali się powszechnie znani.

Titanic 1912

Kiedy w stoczni w Belfaście powstawał „Titanic”, wiadomo było, że jest to statek wyjątkowy. Miał być największy, najpotężniejszy i oczywiście absolutnie bezpieczny. Projektując go wykorzystano zdobycze ówczesnej myśli konstrukcyjnej i najnowocześniejsze materiały. Linia White Star znana była z wysokiego poziomu…

Mariusz Zaruski i jego działalność społeczna

Mariusz-Zaruski - Prezydent-Moscicki

Stosunkowo mniej znana jest działalność Zaruskiego w strukturach Komitetu Floty Narodowej i jego dokonania medialne. Dzieje się tak zapewne z powodu konfliktów i sporów sądowych rzucających cień na nieskazitelny dotąd obraz Zaruskiego. Geneza Komitetu Floty Narodowej jest oczywista. Powołanie do…

Wyspa Robinsona Crusoe

Niemal dokładnie 303 lata temu, 2 lutego 1709 roku, Robinson Crusoe został zabrany z bezludnej wyspy. Skończyła się jego epopeja, a sam bohater stał się sławny. Rozpoczęła się zarazem jego kariera wśród  ludzi, choć tym razem tak dobrze już mu…