Regaty

REGATY

Regaty żeglarskie, polskie i światowe największe imprezy żeglarskie, historia największych regat, zawodnicy regatowi, miejsca i czas rozgrywania regat na świecie, opisy i zdjęcia największych światowych regatach, nowoczesne łodzie i jachty regatowe, sławni zawodnicy regatowi.

Polacy w regatach Rolex Sydney do Hobart

73 edycja regat Rolex Sydney to Hobart za nami. Była szczególnie ważna dla polskich kibiców, ponieważ po trzech latach przerwy na starcie stanął ponownie jacht pod polską banderą. „Weddell” dowodzony przez Przemka Tarnackiego, to jacht klasy Grand Mistral, jednostka już nie nowa, bo z roku 1998, ale solidna i godna zaufania.

Polak podwójnym Mistrzem Świata Modeli Żaglowych

Jan Springer (POL-23 ), członek Jachtklubu Morskiego Roda z Gdyni, zdobył złoto w Mistrzostwach Świata Modeli Żaglowych Naviga 2017 w dwóch klasach: F5-E oraz F5-M.

Elita jachtów klasycznych po raz ósmy na regatach w Barcelonie

Po niewątpliwym sukcesie poprzednich siedmiu edycji regat Puig Vela Classica Barcelona są jednym z najważniejszych regat jachtów klasycznych cyklu rozgrywanego na Morzu Śródziemnym. Pomiędzy 15 i 18 lipca Real Club Nautico de Barcelona stał się ponownie miejscem spotkania właścicieli, Żeglarzy i miłośników jachtów klasycznych z całego świata.

12th Monaco Classic Week 2015

Około 1000 uczestników na przepięknych jachtach żaglowych, łodziach motorowych, klasycznych łodziach wiosłowych, Rivach brało udział w jednym z największych świąt świata żeglarskiego – 12th Monaco Classic Week 2015. 115 najpiękniejszych jachtów klasycznych świata zacumowanych przed nowym budynkiem klubowym Yacht Club de Monaco. Oddany do użytku w czerwcu 2014 roku, a zaprojektowany przez lorda Normana Fostera nowy budynek klubowy budził wielkie emocje wśród uczestników regat – jest połączeniem ponadczasowej klasyki Yacht Club de Monaco z czystymi nowoczesnymi liniami marynistycznymi charakterystycznymi dla tego brytyjskiego architekta.

Ostatnia prosta przed okołoziemskimi regatami Barcelona World Race 2014/2015

Trwają ostatnie przygotowania do okołoziemskich regat Barcelona World Race 2014/2015 – regat, które pod względem intensywności i trudności zmagań psychicznych i fizycznych można porównać do Rajdu Dakar, jest to najtrudniejsza i najbardziej prestiżowa impreza sezonu klasy IMOCA. 31 grudnia w tych regatach wystartuje również polska załoga na jachcie ENERGA: Zbigniew „Gutek” Gutkowski i Maciej „Świstak” Marczewski, którzy wywalczyli sobie prawo do startu zajmując 7 miejsce w Transat Jacques Vabre (Hawr-Itajai) w 2013 roku.

Regaty Panerai Classic Yachts Challenge: Les Voiles D’Antibes 2014

Pomiędzy 4 i 8 czerwca francuskie miasteczko Antibes było gospodarzem 19 edycji Les Voiles D’Antibes, będącej drugą rundą najsławniejszego cyklu regat jachtów klasycznych Panerai Classic Yachts Challenge (pierwsza runda to rozegrana w kwietniu Antigua Classic Yacht Regatta – kalendarz obejmuje 11 rund, które kończą pod koniec września Cannes Regates Royales).

Wyścig po Srebrny Dzban – Regaty America’s Cup

Kiedy 22 sierpnia 1851 roku rozegrano słynne regaty dookoła wyspy Wight, mało kto przypuszczał, że po latach regaty America’s Cup będą najbardziej prestiżową rywalizacja w żeglarstwie, dla wygrania której wielu żeglarzy poświęciło kilka dekad i setki milionów dolarów. Podobno trzymanie w rękach trofeum Srebrny Dzban na ceremonii zamknięcia regat to spełnienie snu prawdziwych żeglarzy, ale sztuka ta udała się niewielu, w 162-letniej historii tej rywalizacji zwyciężały zaledwie 22 syndykaty z trzech krajów na świecie i tylko 25 skipperów, a regaty rozegrano w zaledwie sześciu miejscach na świecie.

Jules Verne Trophy – Rejs dookoła świata po rekord

Taki wynik buduje historię żeglarstwa. Załoga trimarana „Banque Populaire V”, ustanowiła  rekord, wynoszący 45 dni, 13 godzin, 42 minuty i 53 sekundy. 14-osobowa ekipa żeglowała przez półtora miesiąca ze średnią prędkością 26,5 węzła pokonując dziennie średnio 630 Mm.

Pożegnanie kpt Krystiana Szypki przed regatami samotnych żeglarzy przez Atlantyk – OSTAR for Dydek

Kapitan Krystian Szypka wyruszył dzisiaj – 28 kwietnia – na start legendarnego wyścigu samotnych żeglarzy przez Atlantyk OSTAR. Gdynia żegnała Żeglarza i jego jacht “Sunrise” przez trzy dni. W uroczystościach brała udział Katarzyna Dydek, siostra Małgorzaty, której kpt. Szypka zadedykował swój rejs w ramach projektu „OSTAR for Dydek”

10 lat akcji Ratujmy Dezety

Akcja Ratujmy Dezety spowodowała, że klasa odżywa. Jachty coraz bardziej przypominają maszyny regatowe, są w coraz lepszym stanie technicznym, a sama idea jest łatwo rozpoznawalna.

Regaty Barbórkowe – Konin 2011

W zimny, listopadowy poranek nad jeziorem Pątnowskim unosiła się mgła. Szron pokrywał pomosty w ośrodku wypoczynkowym „Energetyk”. Mimo zimnej i wilgotnej pory roku, w okolicy nie było żadnego wolnego domku. Już poprzedniego wieczoru można było usłyszeć morskie opowieści i szanty śpiewane przy gitarze.

W samotnych regatach dookoła świata VELUX 5 OCEANS – The Ultimate Solo Challenge pierwszy raz wystartuje Polak – Zbigniew Gutek Gutkowski

W środę, 29 września o 7.00 rano Zbigniew Gutkowski na jachcie “Globe” pokonując trasę z La Rochelle we Francji na Azory i z powrotem ukończył rejs kwalifikacyjny do samotnych regat dookoła świata VELUX 5 OCEANS – The Ultimate Solo Challenge. Rejs Zbigniewa Gutowskiego nie przebiegał zgodnie z oczekiwaniami – był krótszy z powodu ograniczeń czasowych. Zgodnie z regulaminem regat Velux 5 Oceans Gutek może zostać ukarany punktami karnymi za spóźniony start, który uniemożliwił Gutowskiemu pokonanie całego dystansu przewidzianego w kwalifikacjach (2500 mil morskich) w określonym czasie, najważniejsza jest jednak opinia dyrektora regat Adams’a, który docenił umiejętności polskiego sternika.

Holenderskie Regaty Pucharu Świata ISAF Delta Lloyd

Pierwsze regaty pucharu świata w klasach olimpijskich w Medemblik w Holandii odbyły się w 1985 roku. Zawody te od roku zaliczane do Pucharu Świata ISAF (jedne z 7 zawodów wliczanych do łącznej klasyfikacji) przez 25 lat swego istnienia stały się jednymi z najważniejszych regat w klasach olimpijskich i gromadzą co roku ponad 1100 żeglarzy z ponad 50 krajów świata. Regaty w Holandii znane są również z rozmaitych innowacji wprowadzanych na przestrzeni lat, wiele z nowych przepisów regatowych wprowadzonych zostało właśnie w Holandii a zostały one później formalnie przyjęte przez Międzynarodową Federację Żeglarską (ISAF, formalnie znaną jako IYRU).

Regaty po “Historycznych Morzach” – The Historical Seas Tall Ships Regatta

Wyruszeniem z portu w greckim Lavrion zakończyła się dzisiaj regatowa część trwających od 9 maja Regat po „Historycznych Morzach” czyli The Historical Seas Tall Ships Regatta.

Regaty Louis Vuitton Trophy

Louis Vuitton Trophy to cykl regat będących pucharową rywalizacją jachtów klasy America’s Cup, które zostały zorganizowane po sukcesie regat Louis Vuitton Pacific Series rozgrywanych w 2009 roku w Auckland i są kontynuacją eliminacji do najstarszych i najbardziej znanych regat świata o Puchar Ameryki (America’s Cup) Louis Vuitton Cup.