Ostatnia prosta przed okołoziemskimi regatami Barcelona World Race 2014/2015

Trwają ostatnie przygotowania do okołoziemskich regat Barcelona World Race 2014/2015 – regat, które pod względem intensywności i trudności zmagań psychicznych i fizycznych można porównać do Rajdu Dakar, jest to najtrudniejsza i najbardziej prestiżowa impreza sezonu klasy IMOCA. 31 grudnia w tych regatach wystartuje również polska załoga na jachcie ENERGA: Zbigniew „Gutek” Gutkowski i Maciej „Świstak” Marczewski, którzy wywalczyli sobie prawo do startu zajmując 7 miejsce w Transat Jacques Vabre (Hawr-Itajai) w 2013 roku.

Polsce Żeglarze przez 90 dni będą walczyli nie tylko ze zmęczeniem i kilkunastometrowymi falami, ale również z najlepszymi Żeglarzami świata, w regatach udział wezmą: Alex Thomson, Pepe Ribes (Hugo Boss), Anna Corbella, Gerard Marin (GAES), Guillermo Altadill, Jose Munoz (Neutrogena), Aleix Gelabert, Didac Costa (One Planet One Ocean), Bernard Stamm, Jean Le Cam (Cheminees Poujoulat) i Jorg Riechers, Sebastien Audihane. 

 

 

Ryzykujących swoje życie i zdrowie żeglarzy śledzi blisko milion osób na całym świecie, a ponad 50 tysięcy bierze udział w wirtualnym wyścigu rozgrywanym równolegle do zmagań na wodzie. Start w tych regatach oznacza dla załogi wydatek sięgający ponad 1,2 miliona euro, które trzeba wydać na sprzęt, przygotowania i logistykę. Takim budżetem muszą dysponować Polacy, aby nawiązać rywalizację z najlepszymi przeciwnikami.

Jacht ENERGA na którym Polacy wystartują do najbardziej prestiżowego wyścigu w formule double-handed to zbudowana w 2007 roku jednostka, zaprojektowana przez francuskie biuro Finot/Conq. 

 

Jacht ENERGA - Zbigniew „Gutek” Gutkowski i Maciej „Świstak” Marczewski

Photo: energasailing.pl

 

To wyjątkowo szybki jacht klasy IMOCA Open 60, mający opinię trudnego w prowadzeniu, ale niezastąpionego na kursach półwiatrowych, długość – 18,28 m, szerokość – 5,94 m, zanurzenie – 4,50 m, balast pomiarowy – 8500 kg, kil węglowy, waga bulby – 3200 kg, liczba siłowników – 2, dodatkowe urządzenia – 2 stateczniki boczne, zbiorniki balastowe – przednie 1470 l, środkowe 1025 l, rufowe 1750 l, takielunek stały – PBO (włókna aramidowe), wysokość masztu – 28 m, powierzchnia żagli na wiatr – 300 m2, powierzchnia żagli z wiatrem – 550 m2.

Przed Żeglarzami ostatnia prosta przygotowań do Barcelona World Race 2014/2015. Chcąc osiągnąć jak najlepszy wynik w naprawdę wymagających i wyczerpujących regatach okołoziemskich muszą dokonać odpowiedniego przeglądu jachtu i wymienić wiele elementów. Te przygotowania rozpoczęły się praktycznie w momencie, gdy uzyskali kwalifikacje do tych regat, teraz nabierają dużego tempa. 

Start regat 31 grudnia 2014.

 

Strona jachtu ENERGA: www.jacht.energasailing.pl

Oficjalna strona Regat: www.barcelonaworldrace.org