Regaty Louis Vuitton Trophy

Louis Vuitton Trophy to cykl regat będących pucharową rywalizacją jachtów klasy America’s Cup, które zostały zorganizowane po sukcesie regat Louis Vuitton Pacific Series rozgrywanych w 2009 roku w Auckland i są kontynuacją eliminacji do najstarszych i najbardziej znanych regat świata o Puchar Ameryki (America’s Cup) Louis Vuitton Cup.

Louis Vuitton Trophy

Organizatorem regat Louis Vuitton Trophy jest świeżo założona dla potrzeb regat organizacja World Sailing Team Association, której członkami są m.in. Grant Dalton – szef zespołu Emirates Team New Zealand (pretendent i odwieczny faworyt regat), Russell Coutts i Larry Ellison – BMW Oracle Racing Team (zwycięzca ostatnich Amerca’s Cup), oraz Bruno Trouble – dyrektor wykonawczy wszystkich edycji regat Pretendentów do Pucharu Ameryki, Louis Vuitton Cup. Louis Vuitton Trophy

Louis Vuitton Trophy są swego rodzaju odpowiedzią na przeciągające się ustalenia (a właściwie brak konkretów, terminu i spełnienia oczekiwań zespołów i fanów odnośnie startu więcej niż dwóch ekip (pretendent i obrońca tytułu)) dotyczących rozgrywania kolejnych regat o Puchar Ameryki.

W regatach starują łodzie klasy America’s Cup, w których starano się wykluczyć różnice sprzętowe. Są to regaty przesiadkowe – teamy zmieniają się na tych samych łodziach – o zwycięstwie nie decydują jakiekolwiek różnice sprzętowe czy nowinki techniczne a jedynie umiejętności załóg.

Regaty Louis Vuitton Trophy to pucharowy system pięciu cyklów regat:
Louis Vuitton Trophy Nice Côte: 7 – 22 listopad 2009  (zwycięzca – załoga Azzurra, Włochy)
Louis Vuitton Trophy Auckland: 9 – 21 marca 2010 (zwycięzcą została załoga Emirates Team New Zealand)
Louis Vuitton Trophy La Maddalena, Sardynia : 22 Maja – 6 czerwca 2010
Louis Vuitton Trophy Middle East w Dubaju : 13 – 28 listopada 2010
Louis Vuitton Trophy Hong Kong : 9 – 24 stycznia 2011 r. (data jeszcze nie potwierdzona)
Kolejnym portem, który ubiega się o organizację następnego etapu regat w marcu 2011 roku jest San Diego. W 2011 roku odbędą się prawdopodobnie również dwa następne etapy tej żeglarskiej rywalizacji –  w Rosji i Grecji.

Chętnych do goszczenia najlepszych zespołów regatowych świata jest jednak znacznie więcej – Newport, Valencia, Cape Town and Abu Dhabi to tylko niektóre miasta, które chciałby aby kolejne etapy regat Louis Vuitton Trophy rozgrywały się wokół nich.

Pełen skład zespołów startujących w Louis Vuitton Trophy:Louis Vuitton Trophy
– Aleph, Francja, skipper Bertrand Pacé
– All4One, Francja/Niemcy, skipper Jochen Schümann
– Artemis, Szwecja, skipper Paul Cayard
– Azzurra, Włochy, skipper Francesco Bruni
– BMW ORACLE Racing, Stany Zjednoczone, skipper James Spithill
– Emirates Team New Zealand, Nowa Zelandia, skipper Dean Barker
– Luna Rossa, Włochy, skipper Ed Baird
– Mascalzone Latino Audi Team, Włochy, skipper Gavin Brady
– Synergy, Rosja, skipper Karol Jablonski
– TEAMORIGIN, Wielka Brytania, skipper Ben Ainslie

 

Autor: Marek D. Ostasz

Zdjęcia: Louisvuittontrophy.com