Regaty Barbórkowe – Konin 2011

W zimny, listopadowy poranek nad jeziorem Pątnowskim unosiła się mgła. Szron pokrywał pomosty w ośrodku wypoczynkowym „Energetyk”. Mimo zimnej i wilgotnej pory roku, w okolicy nie było żadnego wolnego domku. Już poprzedniego wieczoru można było usłyszeć morskie opowieści i szanty śpiewane przy gitarze.

Po drugiej stronie jeziora dźwig miał pełne ramię roboty. Bynajmniej, nie wyciągał klubowych łódek na zimowy odpoczynek. Wodował sprzęt zapaleńców z całej Polski, którzy zdecydowali się przyjechać na Regaty Barbórkowe organizowane przez KŻKWB Konin. To ostatnia szansa w sezonie, aby złapać wiatr w żagle i pośpiewać szanty, dla tych, którzy nie mogą polecieć na dwa tygodnie na Wyspy Kanaryjskie.

Poranna mgła już dawno została przegoniona przez wiatr, kiedy o 1115 pierwsze załogi wyruszyły na trasę. Rywalizowano w klasach Open, Żagle 500, Omega Standard i trzech turystycznych. Regaty odbywały się w koleżeńskiej atmosferze, o czym świadczy brak protestów mimo kilku drobnych kolizji.

Zmęczonych żeglarzy organizator regat podejmował przepysznym żurkiem. Po kilku godzinach na wodzie mógłby być zupką z torebki, a i tak wszyscy zajadaliby się ze smakiem. Jednak ciepła, rodzinna atmosfera obowiązywała także w stołówce, więc przy wspólnym stole wszyscy mogli najeść się „jak u mamy” i porozmawiać o regatach i nie tylko.

Zwieńczeniem dnia było rozdanie nagród. Organizator zadbał o to, aby nikt nie wyszedł z sali z pustymi rękami. Klasyfikacji było więcej, niż uczestników – oprócz czołowych pozycji w każdej klasie nagradzany był m.in. wiek uczestników, walka z siłami natury i najdłuższa podróż z łódką na przyczepie. Oprócz tego podarunki od sponsorów – zaproszenia na lody i do centrum rozrywki.

Równolegle, zamiast dotychczasowego turnieju fajkowego, rozegrany został szachowy i również jego wyniki zostały ogłoszone podczas wspólnej ceremonii. Gdy już wszyscy mieli przed sobą górę nagród na stole, kambuz wydał posiłek, który dorównywał żurkowi zarówno pod względem smaku, jak i popularności. Mikrofon zaś przeszedł w ręce artystów, którzy do późna umilali spotkanie śpiewem. Regaty zostały zakończone, podobnie jak sezon żeglarski 2011.

Wyniki regat (http://goo.gl/y5xpO) :

Klasa T1

1. Andrzej Kęder, Marcin Wacławiak – YKP

2. Andrzej Rygielski, Rafał Moszczyński, Stanisław Hasiuk – Anwil

3. Jacek Wiśniewski, Piotr Ordan, Aleksandra Fątowicz, Kuba Klusak – KZKWB

Klasa T2

1. Robert Kurczewski, Robert Lubiak, Mateusz Skierka – YKP Inowrocław

2. Stanisław Wapniarski, Marek Kieliszkowski – KŻ Bryza

3. Marcin Bryl, Tomasz Leszczyński, Paweł Jania – PW Ślesin

Klasa T3

1. Robert Kamiński, Bartek Kamiński, Rafał Matuszewski, Renata Balcerczak, Albert Snucerowicz – KŻ KWB

2. Roman Latanowicz, Czesław Teodorczyk – KŻ Bryza

3, Paweł Sikorski, Grzegorz Matelak – KŻ Bryza

Klasa Omega Standard

1. Bartosz Cieślak, Przemek Wiśniewski – KW ENIE Częstochowa

2. Daniel Kaczmarek, Paweł Kotowski, Adam Marczak – YKP Inowrocław

3. Artur Pasieczny, Wojciech Pasieczny, Katarzyna Wawrzyk

Klasa Żagle 500

1. Maciej Bufal, Katarzyna Czarniecka

2. Aleksander Majkowski, Ireneusz Czarnecki

3. Tomasz Kuzikowski, Szymon Kuzikowski

Klasa Open

1. Wojciech Chodkowski, Piotr Groszyk, Marek Borys, Krzysztof Jarząbek – KŻ Spinaker Wyszków

2. Dariusz Lenartowski, Błażej Majewski, Michał Martyniak – KŻ KWB

3. Andrzej Dębowski, Jacek Olejniczak, Krzysztof Kmiecik – KŻ Bryza

Autor: Adam Lenartowski