56 edycja Międzynarodowych Targów Żeglarskich Hanseboot w Hamburgu

8 listopada, po dziewięciu dniach zakończyła się 56. edycja Międzynarodowych Targów Żeglarskich Hanseboot w Hamburgu, będąca jedną z największych na świecie wystaw najnowszych jachtów, łodzi motorowych i sprzętu pływającego oraz wielkim świętem i miejscem spotkań miłośników sportów wodnych z Europy i Świata.

 Tegoroczna edycja zgromadziła 550 wystawców z 20 krajów (w tym z Polski), którzy w halach targowych oraz podczas prezentacji In-Water Hanseboot w porcie hamburskim zaprezentowali około 400 łodzi i jachtów, a oprócz nich sprzęt pływający, wyposażenie i akcesoria, wszystko co jest drogie sercom entuzjastów sportów wodnych. Ich ofertę obejrzało około 72 000 zwiedzających, którzy przybyli na targi z konkretnymi planami zakupowymi. Mimo nieco niższej liczby gości niż przed rokiem, ilość wartościowych kontaktów i zysków jakie osiągną wystawcy po targach jest wyższa niż w 2014.

 

56. edycja Międzynarodowych Targów Żeglarskich Hanseboot w Hamburgu

56. edycja Międzynarodowych Targów Żeglarskich Hanseboot w Hamburgu

 

Wśród uczestników imprezy panował optymizm. Zadowolenie z udziału w targach wśród odwiedzających potwierdziło niezależne badanie – 72% wystawiło targom najwyższą – bardzo dobrą ocenę, 77% gości będzie Hanseboot polecać innym, a 80% stwierdziło, że targi spełniły, a nawet przekroczyły ich oczekiwania.

 

56. edycja Międzynarodowych Targów Żeglarskich Hanseboot w Hamburgu

 

Obok premiery wyspy tematycznej Funsport Island, na której prezentowane były małe jednostki do 8 metrów długości, odwiedzający interesowali się przede wszystkim większymi łodziami. Podczas targów została zaprezentowana światowa premiera nowego Daycruiser Apreamare 38 New Comfort o długości 11,29 metra. Największym jachtem żaglowym prezentowanym w tym roku na targach w Hamburgu był mający 15,20 m długości Impression 50.

 

Apreamare 38 New Comfort

Apreamare 38 New Comfort

 

Impression 50

Impression 50

 

 

Kolejną premierą była prezentacja Danii jako kraju partnerskiego targów w hali B6. Dania ze swoimi wyspami na Morzu Bałtyckim stanowi ciekawe miejsce dla wielu żeglarzy, a entuzjaści sportów wodnych ze Skandynawii chętnie odwiedzają targi w Hamburgu.

 

Tegoroczni zwiedzający Hanseboot interesowali się przede wszystkim akcesoriami, wyposażeniem i odzieżą (51%) oraz łodziami żaglowymi i motorowymi (60% względnie w 43%), przy czym nowi goście byli zainteresowani się głównie łodziami motorowymi (57%), co oddzwierciedla ogólny trend branży. Ze względu na duże zainteresowanie w tym roku łodzie motorowe były prezentowane dodatkowo również w hali B4 (obok standardowej prezentacji wraz z łodziami żaglowymi w halach B6 i B7).

 

Uzupełnieniem prezentowanej na stoiskach oferty była możliwość wypróbowania sprzętu w praktyce. Na zbiorniku Hanseboot arena w hali B1 można było wypróbować deski Stand-Up paddle board, łodzie motorowe i żaglowe. W hali B4 (prezentacja Kanu-Welt) przygotowano do wypróbowania na zbiorniku wodnym liczne łodzie kanu, kanadyjki i kajaki. W hali B3 w ramach prezentacji Jolllen-Einsteiger arena można było wypróbować trapez, poćwiczyć wywrotki lub halsowanie i wykonywanie zwrotów na łodziach typu jolka.

 

W hali B2 w Refit arena na żywo zaprezentowano naprawę uszkodzonych łodzi żaglowych i motorowych. W  Centrum Budowy Łodzi można było zobaczyć prace związane z przygotowaniem łodzi drewnianych.

 

W hali B2 swoją prezentację miał również Niemiecki Związek Budowy Łodzi i Statków (DBSV). Na wspólnym stoisku swoją ofertę prezentowali dostawcy, konstruktorzy, stocznie i firmy produkujące wyposażenie. Torsten Conradi prezes DBSV podkreślił, że Hanseboot ma dużą akceptację i jest cenione zarówno przez zwiedzających jak i wystawców, a przeniesienie targów do siedmiu hali B zostało dobrze przyjęte.

 

Kolejna edycja targów Hanseboot odbędzie się za rok w terminie 29 października – 6 listopada 2016.

 

 

 

Informacja prasowa