23 lutego mija setna rocznica urodzin Juliusza Sieradzkiego, znanego konstruktora jachtowego, żeglarza i działacza sportowego, autora projektu jachtu klasy Omega. Urodził się 23 lutego 1912 roku we Lwowie, zm. 30 listopada 1999 r. w Sopocie. Uzyskał stopień jachtowego kapitana żeglugi wielkiej. Przed wojną zaprojektował kilka jachtów, były to mieczówki o powierzchni żagla 5, 10 i 12 m2, jacht kabinowy Farys, a także kilka większych mieczówek do 8 m długości.
W czasie wojny wybudował kilka egzemplarzy 5-metrowego jachtu klasy Pionier, a następnie, w 1942 roku, zaprojektował i zbudował samodzielnie jacht Omega, najpopularniejszą polską konstrukcję jachtową.
Foto: Marek Słodownik
Słomkowa konstrukcja jachtu wynikała podobno z faktu użycia do budowy jachtu odpadowego drewna, ta idea przetrwała zadziwiająco długo skoro pół wieku później stosowano jeszcze tę technologię. Aż do połowy lat siedemdziesiątych był to najpopularniejszy w Polsce jacht służący nie tylko do szkolenia, ale także do turystyki. Później nastąpi przełom, budowano seryjnie kadłuby jachtów z laminatów poliestrowo-szklanych, które niemal całkowicie wyparły jachty drewniane. Z czasem popularność Omegi gasła, ale nowe impulsy nadało jej Stowarzyszenie Klasy Omega czyniąc z niej jacht regatowy. W regatowym wcieleniu jacht ma trapezy, spinaker, odpływy w dnie jachtu i maksymalnie zmniejszoną wagę.
Foto: Marek Słodownik
Po wojnie zamieszkał w Sopocie gdzie projektował i budował jachty morskie. Był pierwszym po wojnie Mistrzem Polski w klasie Finn (1953), wielokrotnym mistrzem Polski w żeglarstwie i bojerach. Przez lata związany był z klubem żeglarskim Fregata. Oprócz żeglowania znajdował także czas na pisanie książek.
Archiwum PZŻ
Był autorem – poradników: „Konserwacja i utrzymanie sprzętu sportowo-wodnego” oraz „Amatorskie budownictwo sprzętu żeglarskiego” (1953). W 1995 r. PZŻ nadał mu godność Członka Honorowego PZŻ.
Autor: Marek Słodownik