„Symbole naszych marzeń. Stulecie polskich żaglowców 1921-2021″

Kapitan Tomasz Macierewicz stworzył marynistyczne wydawnictwo o polskich żaglowcach,  jakiego do tej pory nie było. “Symbole naszych marzeń czyli stulecie polskich żaglowców (1921 – 2021). Opowieść o statkach i kapitanach” to encyklopedia polskich żaglowców a jednocześnie ciekawa, wciągająca i frapująca powieść przygodowa, pełna relacji świadków, nieznanych faktów, którą czyta się jednym tchem. Książka liczy ponad 700 stron, jest bardzo bogato ilustrowana, jest dziełem kompletnym w którym zebrano fakty rozrzucone dotychczas w licznych opracowaniach i wydano z okazji 100-lecia historii polskich żaglowców.

 

 

„Symbole naszych marzeń. Stulecie polskich żaglowców 1921-2021' - dedykacja Marynistyka Group, Marek Ostasz

Autor napisał (nota bene książka powstawała w wolnym czasie, w trakcie rejsów “Daru Młodzieży, na którym Tomasz Macierewicz od 8 lat jest I oficerem) obszerne, kompletne, monumentalne dzieło zawierające zbiór opowieści o sławnych, polskich żaglowcach, Żeglarzach, rejsach i ich niezwykłych dokonaniach. Opowieści oparte na faktach i relacjach świadków są ciekawe, wciągające i pełne dramaturgii. Nie jest to typowa encyklopedia żaglowców zawierająca suche dane techniczne, rok budowy, powierzchnię ożaglowania, chronologie rejsów, itd. Jest to zbiór opracowanych na podstawie dokładnych i szczegółowych badań, żeglarskich opowieści o Ludziach Morza, żaglowcach i 100-letniej historii, którą razem tworzyli.

Tomasz Maracewicz rozpoczyna swoją opowieść od “kolebki nawigatorów”, żaglowca „Lwów”, opisuje dzieje “Daru Pomorza” i “Daru Młodzieży”, obu „Zawiszy” i obu „Iskier”, „Elemki”, „Pogorii”, „Fryderyka Chopina” i „Kapitana Borchardta”…. Niewątpliwą zaletą „Symboli naszych marzeń” jest jej fachowość i doświadczenie autora. Kapitan Tomasz Maracewicz zna żaglowce, pracę przy żaglach, manewry, zwroty, halsy, wybranie kursu i ożaglowania w zależności od budowy i rodzaju żaglowca, jak mało który autor w Polsce – jest absolwentem Wydziału Nawigacji Akademii Morskiej w Gdyni, w latach 2011-2014 był szefem Centrum Wychowania Morskiego ZHP, obecnie jest pierwszym oficerem na „Darze Młodzieży”.

“Symbole naszych marzeń czyli stulecie polskich żaglowców” to nie tylko encyklopedia i historia polskich żaglowców. Jest to wydawnictwo, pełne ciekawych faktów i stricte żeglarskiej wiedzy.
Dowiemy się z niego m.in co to jest sterburtgrotbombramnokgording? Jak to możliwe, że najstarszy pływający polski żaglowiec jest zarazem najmłodszym polskim żaglowcem? Czemu na pierwszych polskich żaglowcach wolno było poruszać się jedynie biegiem i to na bosaka? Jak „Dar Młodzieży” przyćmił księcia księcia Karola i księżną Dianę? Czy pierwszy statek pod polską banderą, który przekroczył równik to żaglowiec? O rejsach, w których połowa załogi ma być niewidoma? Czy to prawda, że największe skautowe żaglowce na świecie nosiły polską banderę? Kto zaprowadził Polaków na morze? Kim był Kapitan Kapitanów? O co chodzi z Rejsem Czterech Bander? I tak naprawdę ile polskich żaglowców mieliśmy przez ostatnie 100 lat?
Nie było w dotychczasowej literaturze marynistycznej (a przynajmniej ja się z nim nie spotkałem) opracowania tak szczegółowego i obszernego dotyczącego historii polskich żaglowców.

„Każda książka, choćby i najbardziej “techniczna”, zawiera ułamek duszy jej autora. Tak jest również w tym przypadku. Inspiracji do jej napisania było wiele, o czym opowiadam w samej książce. Jedna też taka, że do jej powstania, a wcześniej – do wyjścia na morze, zaprowadziły mnie marzenia chłopca rozbudzone harcerską, wodniacką przygodą. Droga ta wiodła przez drewniane szalupy, na których chłopiec ten „zdobywał” Zatokę Gdańską, wiodła przez jachty i żaglowce wprawiane w ruch wysiłkiem oniemiałych pięknem żywiołu młodych ludzi, wiodła wreszcie do pracy (służby? przygody?) na największym polskim żaglowcu przygotowującym młodzież do wykonywania zawodu marynarza. Przechodząc przez to wszystko mogę stwierdzić, że wciąż chodziło o jedno: kształtowanie charakterów silnych i prawych, pod wpływem owego zachwytu majestatem przyrody, w pokorze, a zarazem w triumfie ludzkiej przemyślności i wytrwałości. To wszystko odnalazłem pod żaglami, a początek był tam, na starym „Lwowie”, sto lat temu. Jak o tym nie napisać? Czytajcie więc, zapraszam do tego szczerze” – Tomasz Maracewicz

Książkę “Symbole naszych marzeń czyli stulecie polskich żaglowców (1921 – 2021). Opowieść o statkach i kapitanach” można kupić na stronie Wydawnictwa Jakobstaf:

https://www.jakobstaf.pl/wydawnictwa/symbole-naszych-marzen

 

Tomasz Maracewicz fot. Jarosław Błoniarz / Fundacja Jakobstaf