“Sailing Yacht A” – największy (143m) i najdroższy (400mln euro) jacht żaglowy świata

Jeszcze w tym roku rozpoczną się próby morskie największego, najnowocześniejszego i najdroższego jachtu żaglowego świata „Sailing Yacht A”, który przełamie dotychczasowe granice inżynierii morskiej oraz pokaże światu zupełnie nowe rozwiązania techniczne i technologiczne.

 Właścicielem jachtu jest rosyjski miliarder Andriej Mielniczenko, który jest m.in. największym udziałowcem koncernu Eurochim – największego w Rosji i jednego z globalnych liderów nawozów mineralnych. Forbes ocenia majątek urodzonego na Białorusi przedsiębiorcy na 9,1 mld dol, co daje daje mu 13 miejsce wśród rosyjskich biznesmenów 97 miejsce wśród najbogatszych ludzi swiata.

 

„Sailing Yacht A” - największy i najnowocześniejszy jacht żaglowy świata

 

Mielniczenko znany jest ze swojej miłości do jachtów oraz najnowocześniejszy morskich technologii oraz wprowadzania na rynek nowinek inżynierii szkutniczej i oceanicznej. Jest on właścicielem największej i najnowocześniejszego jachtu motorowego „Super Yacht A” (naszpikowany najnowocześniejszą techniką morską 119 m super jachtu, napędzany dwoma silnikami po 12 tys. KM ma charakterystyczny kadłub w kształcie noża, który dzięki swoim właściwościom opływowym prawie nie zostawia sladu na wodzie. „Super Yacht A” zwodowany został w 2008r po 4 latach wytężonych prac, które pochłonęły 300 mln $. Łódź zaprojektowana została przez Phillipa Starka i zbudowana przez Thyssen Krupp Marine Systems w stoczni Blohm & Voss yard koło Hamburga. 

 

Andrey i Aleksandra Melnichenko

 

"Super Yacht A” - naszpikowany najnowocześniejszą techniką morską 119 m super jacht, napędzany dwoma silnikami po 12 tys. KM

 

 

Obecnie  Andriej Mielniczenko zamierza zwodować największy i najnowocześniejszy jacht żaglowy świata, który ochrzczony został „Sailing Yacht A”. Jacht będzie miał niesamowite 143m długości (największy obecnie Maltese Falcon ma 88 m). Na budowę Rosjanin wydał 400 mln euro, łódź będzie miała osiem pokładów a jej prowadzenie wymagało będzie pracy 54 osoby załogi. Przewidywana prędkość max to 21 węzłów osiągana przy użyciu trzech supernowoczesnych żagli, z których największy ma powierzchnię 1767m kw.

Kil jachtu zbudowany jest z jednego z największych pojedynczych zakrzywionych kawałków szkła jakie wyprodukowano w historii o wymiarach 193 stóp kwadratowych i wadze 1,8 tony – szklana tafla tworzy podwodną kapsułę obserwacyjną.

Każdy z trzech masztów ma wysokość ponad 100m nad poziomem lustra wody – to więcej niż wysokość londyńskiego Big Bena.

Waga jachtu wyniesie 14,224 ton.

Prace nad budową supernowoczesnego jachtu nadzoruje Philippe Starck, który budował również „Super Yacht A”. 

 

„Sailing Yacht A” - niesamowite 143m długości, największy obecnie Maltese Falcon ma 88 m

 

„Sailing Yacht A”, pomimo że będzie obsadzony przez 54 osobową załogę, wyposażony będzie w cyfrowym systemem sterowania high-tech, obsługiwany za pomocą paneli dotykowych na mostku kapitańskim – pozwoli to załodze na stawianie i opuszczanie żagli czy rzucenie lub podniesienie kotwicy tylko poprzez dotknięcie odpowiedniego przycisku. Jacht podobnie jak jego napędzany silnikami motorowymi starszy brat „A”  ma być niespotykanym w świecie połączeniem luksusu i najnowocześniejszej morskiej technologii.